| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -350 V |
| Length | 10.28 mm |
| Width | 4.82 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 15.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 10 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -1 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 40 W |
| Power Dissipation | 40 W |
| Max Collector Current | 1 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 350 V |
| Transition Frequency | 10 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 10 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 350 V |
| Max Breakdown Voltage | 60 V |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 350 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 30 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 1 mA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$1.21757
Ext.Price$1.21757
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.21757 | $1.21757 |
| 10 | $1.00224 | $10.02240 |
| 25 | $0.94099 | $23.52475 |
| 50 | $0.88349 | $44.17450 |
| 100 | $0.75767 | $75.76700 |
| 300 | $0.72703 | $218.10900 |
| 500 | $0.69762 | $348.81000 |
| 1000 | $0.67066 | $670.66000 |
